Skip to product information
Alfine FC-S501
$202.99
Shipping calculated at checkout.
Details
- Forged alloy crankset in an urban style
- Perfectly compatible with Alfine internal gear hubs
- Simple chain guard
- 42-tooth chainring
- 42.7 mm chain line
- Bottom bracket included (SM-BB4600)
Features
| BCD | 130 |
| Bottom bracket included | Yes |
| Chain line | 42.7 mm |
| Teeth | 42 |
| Crank axle diameter | 24 mm |
| Crank length | 170 mm |
| Interface | Hollowtech II |
| Crankset material | Aluminum |
| Threaded pedals | 9/16'' |
| Main color | Black |
| Speed | 1 |
| Transmission center distance | Mountain biking |
You might also like...