Skip to product information
Force 1
$418.00
Shipping calculated at checkout.
Details
- Material: Carbon fiber
- Chain compatibility: SRAM 10 and 11 speed
- Pedal axle: 9/16''
- Bottom bracket: Not included
- X-Sync tray included
- SRAM Reference: FC-FRC-1-A1
Attributes
| BCD | 110 |
| Bottom bracket included | No |
| Chain line | 45.5 mm |
| Teeth | 42 |
| Crank axle diameter | 24/22 mm |
| Interface | GXP |
| Crankset weight | 679 g |
| Crankset material | Carbon |
| Threaded pedals | 9/16'' |
| Main color | Black |
| Speed | 11 |
| Transmission spacing | Road |
You might also like...