Skip to product information
Lyer
$199.99
Shipping calculated at checkout.
Details
- Robust and versatile aluminum crankset with 30mm axle
- Compatible with frames with a bottom bracket shell up to 86.5 mm wide
- Self-extracting crank bolt on the drive side and 3-bolt direct mounting interface for use with wide chainrings
- Adjustable preload ring to maintain bearing preload and prevent premature wear
Features
| Bottom bracket included | No |
| Chain line | 51 mm |
| Bottom bracket axle diameter | 30 mm |
| Interface | 30 mm |
| Crankset weight | 643 g |
| Crankset material | Aluminum |
| Pedal threading | 9/16'' |
| Main color | Black |
| Transmission center distance | Road disc bearing |
You might also like...