Skip to product information
Maverick
$334.99
Shipping calculated at checkout.
Details
- One-piece forged alloy crank for optimal strength
- RSD & Compatible with a limited-slip differential (LSD)
- Heat-treated chromoly steel inserts at the pedal and axle bosses
- Compatible with splined and bolt-driven gears
- Hollow design for reduced weight
- Installation tool included
Attributes
| Bottom bracket included | No |
| Bottom bracket axle diameter | 22 mm |
| Crank length | 170 mm |
| Interface | 22 mm |
| Crankset Weight | 981 g |
| Crankset material | Aluminum |
| Pedal threading | 9/16'' |
| Main color | Black |
| Transmission center distance | BMX |
You might also like...