A2S 36/13AH 500W
Details
The Velec A2S is equipped with a smooth and powerful motor for a comfortable and confident ride. New this year, the A2S now features a suspension fork for even greater comfort! Several battery options are available depending on your desired range.
Designed for cyclists from 4'10" / 1.47m to 5'3" / 1.60m
One of the only electric bikes suitable for riders between 4'10" and 5'3" that rides on 24-inch wheels. Every year, the A2S is incredibly popular and sells out before June! New this year: it now features a 500-watt rear-wheel motor, even with its smaller wheels, to provide more power to its riders.
The Velec A2S allows you to ride with confidence and safety on your bike, even for novice cyclists.
Occasional use. A 36-volt, 13 Ah battery offers a range of up to 80 km in pedal-assist mode. The Velec A2S features 5 levels of electric assist, cruise control, and a handlebar throttle for easier starting. Its advanced crankset allows you to put your feet on the ground when stopped, while still maintaining good leg extension while pedaling.
Component Matrix
| Engine | Velec motor by AKM 500W at the rear wheel (60Nm) |
| Accelerator | Thumb accelerator |
| Console | 6cm x 10cm center, on the handlebars |
| Frame | Aluminum |
| Battery | 36V 13Ah (468Wh), UL-2271 compliant |
| Brake levers | Tektro with engine cut-off |
| Brakes | Tektro hydraulics, 180mm front and rear discs |
| rear derailleur | Shimano Acera 8-speed |
| Cassette | Shimano 11-32T |
| Gallows | Adjustable 0-50° |
| Fork | Suntour NEX suspension |
| Handlebar | 80mm rise, 160mm wide |
| Plateau | 52T |
| Seat post | Suspension 350mm x 30.4mm |
| Saddle | Evolution Saddle |
| Wheels | 24" Double-walled aluminum |
| Tires | CST e-series 24x1.9" with puncture-resistant strip |
| Lighthouses | Front and rear powered by the electrical system + Brake indicator |
| Others | Kickstand, mudguards, chain guard, rear rack, reflectors, horn & reflective logos |
You might also like...