Skip to product information
Caliber
$49.99
Shipping calculated at checkout.
Details
- The use of cold forging technology rather than CNC machining gives the stem an incredibly smooth and unique shape.
- STC (Shark Tooth Clamping) clamping system for a secure grip on the handlebar and a reduction in the risk of slipping.
- Internal machining for weight reduction.
Features
| Handlebar diameter | 25.4 mm |
| Main color | Black |
| Fork pivot | 1-1/8'' |
| front plate fixing screws | 4 |
| Stem Length | 50 mm |
| Material of the stem | Aluminum |
| Mounting height | 33 |
| Weight of the stem | 316 g |
You might also like...