Skip to product information
GRX FC-RX810-2 31/48T
$340.99
Shipping calculated at checkout.
Details
- GRX 11-speed double crankset, hollow crank arms
- 31-48 teeth: Shimano's most versatile double crankset for gravel offers optimal gear spacing and maximum efficiency on mixed terrain.
- Shorter gear ratios than with a single chainring drivetrain make it easier to maintain pedaling rhythm.
- Bottom bracket: Not included - SM-BBR60 / SM-BB72
- Chain line: 46.9 mm
- Weight: 710 g
Features
| Center distance | 80/110 |
| Bottom bracket included | No |
| Chain line | 46.9 mm |
| Teeth | 31/48 |
| Crank axle diameter | 24 mm |
| Interface | Hollowtech II |
| Crankset weight | 710 g |
| Crankset material | Aluminum |
| Threaded pedals | 9/16'' |
| Main color | Black |
| Speed | 11 |
| Transmission center distance | Road disc |
You might also like...