R48+ Titanium
Details
The Velec R48+ was designed for comfortable long rides. A powerful 500-watt, high-torque rear-wheel motor will tackle headwinds and steep inclines, and the 48-volt, 14-amp battery provides the assistance you need to explore much longer routes.
Now equipped with two sensors (torque and cadence), the R48+ can be used in torque or cadence mode, depending on the owner's preference.
It's equipped with a throttle so you can cruise along if you don't want to pedal or need a little extra help climbing hills. The suspension fork and sprung saddle will ensure a smooth ride. With a 14Ah battery, you can get a range of up to 120 km with pedal assist. The battery's integration into the frame balances the weight for agile handling and greater stability.
New feature: turn signals have been added to the rear of the bike. The R48+ also comes equipped with aluminum fenders, a horn, a more robust chain guard, and a rear rack with an integrated light. The hub bearings are sealed.
Component Matrix
| Engine | 500W High Torque (65Nm of torque) rear wheel motor with two sensors |
| Accelerator | |
| Console | Central grey level at the handlebars |
| Brake levers | Tektro hydraulics with engine cut-offs |
| Brakes | Tektro hydraulics, 180mm front and rear discs |
| rear derailleur | Shimano Alivio 9-speed |
| Cassette | Shimano 11-32 teeth | Power | Adjustable from 0 to 60° with integrated wiring |
| Fork | |
| Handlebar | 180 mm riser |
| Plateau | 48T |
| Seat post | Suspended, 30.9 mm |
| Saddle | Oversized saddle with metal springs |
| Lighthouses | Front and rear lights powered by the electrical system. Rear brake indicator and turn signals. |
| Others | Kickstand, aluminum mudguards, reinforced chain guard, horn, MIK rear rack, reflectors & reflective logos |
You might also like...