Skip to product information
Rival22
$256.00
Shipping calculated at checkout.
Details
- Material: Aluminum
- Chain compatibility: SRAM 11-speed
- Pedal axle: 9/16''
- Bottom bracket: Not included - GXP/PF/BB30/PF31
- Detachable star
- Concealed screw design
- X Glide R chainrings
- SRAM part number: FC-RIV-2X11-A1
Attributes
| BCD | 110 |
| BB Inclusion | No |
| Chain line | 44.5 mm |
| Teeth | 34/50 |
| Crank axle diameter | 24/22 mm |
| Interface | GXP |
| Crankset weight | 857 g |
| Crankset material | Aluminum |
| Threaded pedals | 9/16'' |
| Main color | Black |
| Speed | 11 |
| Transmission spacing | Road |
You might also like...